Nová vědecká zpráva o stavu naší planety sestavená stovkami vědců a vědkyň z Mezinárodního panelu pro klima (IPCC)12, která vyšla v pondělí 9. srpna, není příliš veselé čtení. Je ale důležité zprávu znát a vědět, co obsahuje. Greenpeace shrnuje zásadní závěry zprávy a co s tím můžeme dělat společně:
5 nejdůležitějších závěrů zprávy IPCC
Vědci v IPCC jasně prokázali, že za současnou klimatickou změnou stojí člověk. Kdo se jen trochu zajímá o klimatickou změnu, je mu to dávno zřejmé. Zpráva IPCC ale hovoří v přesných číslech. Globální teplota se zvýšila od předprůmyslové éry o 1,09°C, z čehož 1,07 °C připadá na vliv lidské činnosti a pouze 0,02° nárůstu jsou přírodní vlivy (Slunce, vulkanická činnost a další)
Je nepochybné, že globální průměrná teplota dále poroste. Objem emisí, které jsme již vypustili do atmosféry je tak obrovský, že i kdybychom přestali vypouštět emise v tento okamžik, setrvačností klimatického systému bude teplota dále růst.
Je velmi nepravděpodobné, že udržíme nárůst teploty po +1,5 °C.
Klimatická změna prohlubuje extrémy počasí. Po celém světě se lidé začínají setkávat s extrémními bouřkami, suchem, vedrem, záplavami, požáry… Počasí – vymknuté z kloubů – zešílelo. Je to právě růst průměrné globální teploty, který tyto nebezpečné extrémy prohlubuje.
Čas nám vypršel, můžeme ale stále zabránit nejhorším dopadům. Jak řekl jeden z vědců, který představoval zprávu IPCC: “Naše budoucnost stále závisí na tom, co uděláme teď.”
Co s tím my tady a teď?
Abychom dokázali zmírnit dopady a zastavit růst průměrné globální teploty, potřebujeme začít rychle snižovat naše emise. U nás v ČR to znamená především vypínat uhelné elektrárny a vrhnout se na transformaci naší energetiky, dopravy a průmyslu.
V říjnu budou volby, ve kterých se bude rozhodovat o české vládě, která může nastartovat procesy nutné transformace. Připojte se proto k naší výzvě politikům, aby udělali z ochrany klimatu téma českých voleb a budoucí vlády.