Ruský plyn a ropa se staly konfliktními surovinami

Jde hlavně o tzv. “konfliktní suroviny”: “Konfliktní surovina je přírodní zdroj, který je těžen v oblasti probíhajícího násilného konfliktu a současně slouží pro financování konfliktu.Konfliktní surovina – Wikipedie (wikipedia.org)

Slušné firmy se snaží takové suroviny pokud možno nevyužívat, nebo přes nějaké překupníky, což sníží jejich ceny pro producenty a i nekalý výnos. Upřednostňujeme takové firmy, abychom jim dávali signál, že to má smysl, když si tím zdraží vstupy a zhorší konkurenceschopnost?

Dnes vidíme, že “konfliktní surovinou” je v ČR i 1/3 ropy (50%) a 90 % plynu12, které využíváme, jde z Ruska, které z části z jejich zisku financuje vraždění civilistů ale i vojáků, kteří nikoho nenapadli. A to nejen (ale i) v Gruzii a v Sýrii.

Z každé koruny, kterou zaplatím já nebo Ty za plyn a ropu jde třeba 5 hal. na válku. Jsou nás po světě stovky milionů, takže to dohromady dělá hodně. Nicméně máme svobodnou zemi, takže je vhodnější než do toho tlačit i druhé naše bližní přes nějaké žaloby nebo petice a vyhrožování, přesvědčit je, aby svůj drobný podíl ještě snížili. Prostě hlasovat nohama, jak se říká, nebo jak říká Kalousek peněženkami.

Koneckonců zvyšování cen paliv není nějaká schválnost české vlády, jak si někdo myslím, to je vlastně jen do peněz promítnutá informace, že toho je méně, než normálně a že by bylo vhodné snížit spotřebu. Je dobré vědět, že Poláci snižují ceny paliv snížením daní (ale už ne snížením výdajů státu, takže vlastně na dluh, který i s úroky zaplatí jejich děti) a Maďaři je dokonce dotují (také zaplatí děti). (zdroj) Nezdravé na tom, je že spotřeba dotovaného benzínu neklesá a tak neřeší jeho problém, tj. jeho nedostatek!

  1. Snížení energetické závislosti na Rusku – slatinak.cz[]
  2. idnes.cz[]

Jeden komentář u “Ruský plyn a ropa se staly konfliktními surovinami”

  1. Jan Vitvar s nadsázkou navrhuje, aby si kabinet zařadil mezi poradce před náročnou zimou i někoho ze světa kultury. (Aby se neopakovalo,) když totiž premiér Petr Fiala 1. září zdravil prvňáčky v lavicích, daroval jim knihu Broučci od Jana Karafiáta. (…) ta vrcholí následující pasáží: „A byla zima. Ach, to byla zima, zlá zima! Potoky zamrzly až na dno, ptáci padali z povětří – mrzlo, až se jiskřilo. Ach, ti broučci pod jalovcem, jestli oni to vydrží? – Nechť. Však jestli zmrznou, oni poslušně zmrznou.“

    https://www.respekt.cz/tydenik/2022/36/energeticka-krize-felix-holzmann-proti-brouckum

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.