Ruský světový terorismus – kam se hrabou islamisté!

Tato stránka slouží pro připomenutí, že ruské útoky na civilní obyvatelstvo ve snaze oslabit ochotu se bránit a snáze se podvolit jsou prachsprostý terorismus, který je dokonce krvavější a bezohlednější, než islamistický jak co do rozsahu, tak do volby cílů. Dnes rozhodně není pravdivé říkat, že “každý terorista je muslim”. Dnes jsou, bohužel, teroristé spíš pravoslavní křesťané1.Teroristé nerespektují pravidla, hranice, nemají srdce – a u Rusů jsme jedním z potenciálních cílů (touží nás mít zase jako kolonii jako před 80 a 60ti lety). Poukazování na nebezpeční islamistů je jen odvádění pozornosti od skutečného nebezpečí. Přitom Ukrajina je jen špička ledovce. Útoky na civilisty je “modus operandi” ruské armády ve snaze ovlivnit politiku dané oblasti nebo země (podobně v Sýrii, Čečensku, Gruzii…).

Terorismus je užití násilí nebo hrozby násilím za účelem zastrašit protivníka a dosáhnout politických (případně politicko-náboženských) cílů. Terčem teroristických akcí jsou většinou civilisté. Mezi teroristické metody patří atentáty, bombové útoky, únosy osob nebo dopravních prostředků a další násilné akty. Akty násilí bývají plánovány tak, aby u veřejnosti vyvolaly pocit strachu a nejistoty. Někdy má terorismus podobu vydírání s cílem dosáhnout splnění konkrétních politických požadavků.2

Ukrajina

Civilní oběti války na Ukrajině od 24. února 2022 do konce srpna 2024. Tmavě modrá barva označuje mrtvé, světle modrá zraněné. Zdroj: Válka na Ukrajině: Počet obětí válečného konfliktu (seznamzpravy.cz)

Civilní oběti od 24. února 2022 do konce srpna 2024. Červené jsou mrtví, oranžová zranění. Zdroj: Válka na Ukrajině: Počet obětí válečného konfliktu (seznamzpravy.cz)

Sýrie

Ruská vojenská intervence v Sýrii začala 30. září 2015 a je vedená v rámci syrské občanské války na podporu režimu Bašára al-Asada. Do bojů je zapojeno především letectvo. V říjnu 2016 nebylo Rusku prodlouženo členství v šestičlenné regionální skupině za východní Evropu v Radě OSN pro lidská práva. Podle komentátorů se tak stalo v reakci na obvinění Ruska a jím podporovaného syrského režimu z válečných zločinů v Sýrii.7

  • Boj o Aleppo (2012–2016) – Wikipedia – Obyvatelé Aleppa se vzbouřili proti násilnému režimu Asada v roce 2012. Odpor byl zlomen až po významném vložení ruského vojska do situace v roce 2016. Ruská a syrská armáda bombardovaly záměrně také nemocnice i nemilitantní politické odpůrce režimu a celé jejich čtvrti. Bylo 23 tis. civilních obětí v Aleppu včetně tisíců žen a dětí. Dokumentární film o neúspěšném boji Aleppanů za svobodu z pohledu lékařů je Oskarem oceněný dokument Frontline – Pro Samu (S38E08) (2019) | ČSFD.cz (csfd.cz).

Čečensko

Druhá čečenská válka, v pozdější fázi známa jako válka v severním Kavkazu, byla zahájena Ruskou federací 8. srpna 1999, kdy ruské síly z velké části znovu ovládly region Čečenska a ukončena 16. dubna 2009.8.

Myanmar (bývalá Barma)

  1. Ruská církev mobilizuje, patriarcha shání kněze na frontu | iROZHLAS – spolehlivé zprávy[]
  2. Terorismus – Wikipedie (wikipedia.org)[]
  3. Ruské útoky na kritickou infrastrukturu – 11. října 2022 – Horizont ČT24 | Česká televize[]
  4. ▶ Cherson terorizují ruské drony — ČT24 — Česká televize[]
  5. Zelení mužíčci na Krymu byli příslušníci GRU, přiznal po roce Putin – iDNES.cz[]
  6. Válka na Donbase – Wikipedie (wikipedia.org)[]
  7. Ruská vojenská intervence v Sýrii – Wikipedie (wikipedia.org)[]
  8. Druhá čečenská válka – Wikipedie (wikipedia.org)[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.