*16.12.1885 +29.3.1972 PhDr. et MUDr. František Bílek DrSc.
Zakladatel zootechniky, profesor ČVUT, lékař, spisovatel odborné vědecké literatury, botanik.
Zakladatel hippologického muzea ve Slatiňanech.
František Bílek vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Poté pracoval jako středoškolský profesor přírodopisu v Praze, na vysoké škole zemědělské ve Vídni a nakonec se v roce 1923 stal profesorem obecné a speciální zootechniky na fakultě zemědělství a lesního inženýrství ČVUT, kde pak působil až do odchodu do penze.
Zabýval se také vědeckou prací na zootechnickém a zvěrolékařském ústavu u profesora T. Kašpárka a získal praxi v několika hřebčínech.
V roce 1924 vystudoval ještě Lékařskou fakultu. Vydal také dvoudílnou vysokoškolskou učebnici “Obecná zootechnika”.
Významný je především jeho přínos hipologii. Po první světové válce, z nenávisti ke všemu habsburskému, vznikl záměr ukončit státem sponzorovaný chov starokladrubských koní, protože byli bráni jako zdegenerovaní a jako přežitek staré doby. Ponechat se mohl pouze omezený počet bílých jedinců. Vraníci byli považováni za méně ušlechtilé, asi proto, že s oblibou byli používáni v zemědělství, a tak se s likvidací začalo u nich, rozprodáváním koní sedlákům a na jatka. Pak se ale v roce 1938 zrodil plán v hlavě profesora Františka Bílka zachránit a zregenerovat toto mohutné zvíře.1 Podařilo se mu regenerovat téměř vyhynulé plemeno starokladrubských vraníků, a to v Průhonicích a Netolicích, roku 1945 se stádo přesunulo do Slatiňan.
Právě ve Slatiňanech vznikla Výzkumná stanice pro chov koní, která se stala klíčovým místem pro obnovu a další rozvoj tohoto unikátního plemene. Regenerace byla úspěšně dokončena v roce 19732
Také se zasloužil o záchranu koně Převalského a o založení jeho českého chovu. První koně Převalského koupil za vlastní peníze a později věnoval pražské zoo. Roku 1950 František Bílek založil hippologické muzeum ve slatiňanském zámku.
Zasloužil se i o prošlechtění dalších domácích zvířat. Byl členem České akademie zemědělské, napsal mnoho odborných publikací, vykonal mnoho přednášek.
Ke svým osmdesátinám byl roku 1965 vyznamenán Řádem práce.
- Starokladrubský kůň – Wikipedie[↩]
- Starokladrubští vraníci: Jak František Bílek zachránil kus českého dědictví – Chrudimský deník[↩]
Událost
- 10. 4. 2022 50 let od úmrtí Prof. Františka Bílka. Hipologická expozice je zatím v rekonstrukci.
- 8. 9. 1994 F. Bílek jmenován čestným občanem
- 1. 1. 1945 Začátek chovu starokladrubského vraníka ve Slatiňanech
Odkaz: www.slatinany.cz/osobnosti.php
Odkaz: cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_B%C3%ADlek_(hipolog)
Odkaz: www.jezdec.cz/whoiswho/67