RSS: Nenechte si vybírat informace, sledujte své weby přímo.

Jste-li na tom podobně jako 90% lidí v dnešní době, určitě trávíte značnou část svého dne u počítače. A asi i na internetu. Máte některé své oblíbené stránky, chodíte na Facobook atd. Pokud máte ale hodně zájmů a chcete sledovat více webů, může nastat problém – nebudete vše stíhat.

Naštěstí existují řešení. Sledování facebookové stránky, odebírání e-mailových novinek anebo dosti rozšířená, ale přitom ne moc známá funkce RSS (je to zkratka, jež by šla přeložit jako “zestručněný přehled”), kterou se vám zde pokusím přiblížit. Problém třeba Facebooku je, že vám nenabídne všechny příspěvky “přátel” nebo sledovaných stránek, ale jen některé. Podobně to platí u komentářů.

Co umí RSS?

Pomocí tzv. RSS čteček totiž můžete být rychle informováni o novinkách na mnoha (třeba desítkách) webových stránek. Během chvilky se dozvíte se o nových článcích, videích, komentářích či reportech na sledovaných stránkách, aniž byste museli každou otevírat a prodírat se staršími informacemi, nabídkami, reklamami a grafikami.

přehled kanálů v RSS čtečce emailového klienta Thunderbird

RSS čtečka kontroluje weby v nastavených intervalech (třeba co dvě hodiny). A pokud objeví novou informaci, upozorní na to. RSS čtečky zobrazují pouze titulky a anotace (začátky nebo souhrny) článků. Kliknutím na odkaz si pak otevřete pouze požadované články na jejich webu.

Tento způsob procházení stránek je rychlý, protože nestahuje reklamy, ilustrační obrázky ani videa, které dnes zabírají klidně tisíckrát víc datového toku a výpočetního výkonu, než samotný obsah.

Tak lze například sledovat více zpravodajských webů, aniž by bylo nutné je jednotlivě procházet. Různé portály i noviny totiž upřednostňují svůj pohled a pro pravdivější názor je dobré nahlížet témata z více pohledů.

Ve Slatiňanech funkci RSS na svých webech poskytují Junák, Paprsek, Sejkorky, slatinak.cz, ŘK farnost, Švýcárna, ZUŠ, Bonet, městská policie nebo navstevnik.cz (kam infocentrum zadává turistické aktuality). Jiné weby tu funkci mají vypnutou (např. mateřská škola). Z informačních serverů z našeho okolí třeba chrudimskenoviny.cz, Chrudimský Deník, idnes pro Pardubický kraj, novinychrudim.cz, seznam.cz a další.

Druhy RSS čteček

RSS čtečky jsou součástí e-mailových programů Microsoft Outlook nebo Thunderbird, internetových prohlížečů Firefox, Opera anebo jako samostatné programy do počítače či aplikace do mobilu např. FeedReader.

Přidání webu do čtečky

Každé čtečce je nutné nějak sdělit, které weby a co na nich má sledovat.

Do čtečky přidáte odkaz na váš web (tzv. RSS kanál) přes odkaz “RSS”, “RSS odběr”, “RSS kanál”, “RSS export” nebo nějak podobně na dotyčném webu. Nevidíte-li ho, zkuste hledat “rss” pomocí Ctrl+F. Pokud žádné RSS na stránce není, ještě lze zkusit těsně za adresu webu (za .cz) přidat /feed nebo /rss . Pokud se poté zobrazí něco jako “<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?><rss version=”2.0″”, tak to je ono a tu doplněnou adresu zadejte do RSS čtečky a ona to bude umět přečít.

Pokud ani to nefunguje, pak funkci RSS nemá web povolenou nebo aktivní. Někdy pomůže požádat správce webu anebo provozovatele, že vám na jeho webu chybí funkce RSS, jestli by ji mohl zpřístupnit. Většina redakčních systémů tuto funkci umožňuje a stačí ji jen zapnout nebo doinstalovat.

Způsob přidání RSS kanálu do čtečky se liší od čtečky, prohlížeče a operačního systému: V některých internetových prohlížečích stačí na RSS kanál kliknout a sám se přidá do čtečky, anebo je třeba přetáhnout nebo zkopírovat adresu schovanou za odkazem a vložit do čtečky. Nejspolehlivější je zkopírování adresy odkazu na RSS kanál z webu (přes pravé tlačítko myši – zkopírovat odkaz) a vložit do RSS čtečky (pravé tlačítko – vložit), to umí každá čtečka, akorát to není tak pohodlné.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.