Ceny energií a energetická politika v hledáčku dezinformátorů

Populisté využijí cokoliv, jen aby získali přízeň voličů. Spoléhají na neznalost mnohých a na to, že si nebudou jimi tvrzené (dez)informace ověřovat, protože to není vždy jednoduché.

Kvůli zesilovacímu efektu sociálních sítí bohužel lži a polopravdy zdaleka převyšují věcné a pravdivé informace, které pak není snadné v případě potřeby hned dohledat.

Proto si sem lze takové ukládat, pokud na nějaké takové narazíme, abychom sem pak v případě diskuse s nějakou obětí lží mohli po nich sáhnout.

6 komentářů u „Ceny energií a energetická politika v hledáčku dezinformátorů“

  1. Pro příklad z nedávné doby není potřeba chodit daleko. Dotování cen elektřiny byl zásadní faktor vedoucí ke státnímu bankrotu Libanonu v březnu 2020.
    Všechno začalo po roce 2008 předvolebním slibem jedné z politických stran zajistit všem dostupnou, rozuměj levnou, elektřinu. V roce 2009 se tak ve státním rozpočtu poprvé objevila položka „dotace“ do státem vlastněné energetické firmy, přes kterou byl program „levné“ elektřiny prakticky realizován. Hned v prvním roce tato dotace dosáhla více než 4 procent tehdejšího HDP a podobně to pokračovalo až do začátku roku 2020, kdy prostě došly peníze.

    Během let 2009 až 2019 tak státní rozpočet utratil za dotování elektřiny těžko uvěřitelných 40 % HDP v celkové částce odpovídající zhruba 18,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 450 miliardám korun. Libanon má přitom rozlohu tak třetiny Česka a polovinu skutečných obyvatel. Škoda všech těch cest, škol, dětských hřišť a nemocnic, co se za to daly postavit, opravit a provozovat.

    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-dotace-na-energie-aneb-snadno-a-rychle-ke-statnimu-bankrotu-213893

  2. Slovensko už ruskou ropu nepotřebuje, ale počítá s ní
    Slovenská závislost na dodávkách ruské ropy se stane minulostí. Premiér Robert Fico dnes společně se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem otevřel zrekonstruovaný ropovod spojující obě země, kterým Slovensko dokáže pokrýt svou spotřebu ropy dovozem suroviny z oblasti Jaderského moře. Potrubí bude moci v případě potřeby využít i Česko.Jde ale spíše o zvýšení energetické bezpečnosti, protože Bratislava nemá v plánu se od ruské ropy zcela odříznout.
    9. 2. 2015 https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/1501340-slovensko-uz-ruskou-ropu-nepotrebuje-ale-pocita-s-ni

  3. Česko-polské plynové propojení, známé pod zkratkou STORK II, mělo zmenšit naši závislost na ruském plynu. V posledních dnech a týdnech mnozí politici a novináři dávali krach projektu za vinu expremiérovi Andreji Babišovi. Realita je však složitější a viníků je více. STORK II totiž v minulých letech ztroskotal také na nezájmu Polska, regulátora a obchodníků s plynem.
    5.5.2022 https://ekonomickydenik.cz/proc-nemame-plynovod-do-polska-viniku-je-cela-rada-nejen-kritizovany-babis/

  4. Řecko a Bulharsko dokončily propojovací plynovod
    PLYNÁRENSTVÍ
    Bez komentáře
    6. červenec 2022, 13:09
    ČTK
    Dlouho odkládaný propojovací plynovod mezi Řeckem a Bulharskem (IGB) byl dokončen a může být tento měsíc uveden do komerčního provozu. Oznámil to řecký ministr energetiky Kostas Skrekas a dodal, že slavnostní spuštění projektu se uskuteční v pátek. Plynovod je důležitý pro energetickou bezpečnost Bulharska, které bylo odříznuto od dodávek ruského plynu, protože odmítlo platit v rublech.
    IGB stál 220 milionů eur (5,5 miliardy Kč). Bude přepravovat plyn z města Komotini na severu Řecka do bulharského města Stara Zagora a bude napojen na další plynovod přivádějící plyn z Ázerbájdžánu.
    https://oenergetice.cz/plynarenstvi/recko-a-bulharsko-dokoncily-propojovaci-plynovod

  5. Nový plynovod, jehož kapacita zhruba pokryje roční spotřebu plynu na Slovensku, přináší podle Hegera alternativu k dodávkám suroviny z Ruska. Slovensku se tak otevřela nová trasa pro dovoz norského plynu a země také získala přístup k dodávkám zkapalněného zemního plynu (LNG) z polských přístavů.
    Výstavba zhruba 164 kilometrů dlouhého plynovodu, kterou finančně podpořila Evropská unie, začala v roce 2018
    https://zpravy.tiscali.cz/polsko-a-slovensko-spojil-plynovod-jeho-kapacita-pokryje-rocni-spotrebu-na-slovensku-541265 26.8.2022

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.