Chrudimka stoupá, ostrov v Olšině je pod vodou, ale v ohrožení nejsme

Od soboty 15 h se zvedl průtok v Chrudimce z 3 m3/s na 22 m3/s. Pro srovnání: běžný roční průtok je 1,5 m3/s, nejnižší průtok v suchých létech býval kolem 0,5 m3/s. Když sjíždí vodáci, je průtok 10 m3/s, což je optimální průtok práčovské vodní elektrárny. Nárůst vznikl v důsledku upouštění Seče. I když Seč měla včera hladinu 2 metry pod přepadem a 3 metry pod maximem, tak přítok už je od včerejška v 1. (nejnižším) stupni povodňové aktivity. U nás (resp. ve Svídnici) je první stupeň 25 m3/s.

Nicméně provozovatel elektrárny pod Výmolem Jan Krelma z vysokého průtoku nadšený není. Jeho elektrárna funguje optimálně do 4 m3/s. Při větším průtoku se zaplavuje prostor pod jezem, takže se zmenšuje spád. Navíc velká voda přináší mnoho nečistot, které rychle zanášejí česla a tak je musí několikrát denně čistit. Provozovatel tvrdí, že tak velký průtok nevyužije ani největší elektrárna v Práčově a mohli s upouštěním Seče ještě počkat a jinak ho v čase rozložit, aby lépe využili kapacitu nádrže, když se dá předpokládat, že může být zase nedostatek vody.

Je tedy pravda, že elektřinu, která se z vody nevyrobí, protože elektrárny obteče, budeme muset koupit z Německa nebo vyrobit v uhelných nebo plynových elektrárnách, což je škoda pro nás všechny (jaderné elektrárny běží stále, ty se k vyvažování obnovitelných zdrojů nevyužívají).

Na druhou stranu mohli vodáci využít výjimečně velký průtok Peklem. Někteří však přecenili své síly a museli sjezd vzdát během jízdy a do Slatiňan se nechat neplánovaně dovézt autem.

Mělké vrty v našem kraji se už se postupně plní, ale hluboká podzemní voda a prameny jsou stále hluboko pod normálem.

Zdá se, že medardova kápě se po dlouhé době zase vyplňuje, protože přeháňky nebo bouřky mají být i v dalších dnech, i když už asi ne v takovém rozsahu.

ostrov v Olšině pod vodou

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.