Co je nového u  rybníka … aneb už zase?

Rádi rybaříte? V zimě bruslíte? Máte rádi vodu a přírodu kolem, volavky kachny labutě atd? Prostě pohoda u rybníka… Ale když tam bydlíte dostatečně dlouho, zjistíte, že to má i svá rizika. Na podzim přijdou myslivci a každé sobotní ráno vás vzbudí jejich střelba na  kachny. Občas nějakou i trefí a ta chuděra vám pak rozbije pár tašek na střeše. To je samozřejmě výjimečná “nahodilá” a jistě čistě neúmyslná událost, která se dá pochopit. To rybáři  ti sedí tiše u vody, dělají kolem sebe pořádek dodržují své řády rybářské… taky pohoda…

staré stavidlo Návesního rybníka s měrkou maximální hladiny

Tedy cca 15 let zpátky, co skončily díky zásahu pana starosty spory mezi majiteli okolních nemovitostí a vedením rybářů kvůli úrovni hladiny rybníka. Hydrologický posudek od odborné firmy stanovil úroveň přepadu tak, aby voda z rybníka nezpůsobovala zvyšování úrovně spodní v okolí a zaplavování sklepů. Byl to v podstatě kompromis mezi starým přepadem (ten byl ještě o šest centimetrů nižší) a požadavky rybářů. Následně byl podle toho upraven manipulační řád. Tím to mělo být vyřešeno „navěky“.

Jenže přišla suchá léta a přestože se nikdo z rybářů nepodivuje nad tím, že kolísají hladiny řek nebo přehrady na Seči třeba o metry, začalo se to znovu řešit. Někteří rozumně nákupem vzduchovacího zařízení v roce, kdy hladina opravdu vlivem extrémního sucha výjimečně klesla o 30 cm (což mělo  i své výhody – nasbíral jsem pár puků na hokej a spoustu olůvek a krmítek na ryby, taky byly vidět všechny odpady svedené do rybníka).

Bohužel i další roky, kdy hladina klesla už jen o 10 cm,  začalo vedení rybářského spolku laborovat s možností prosadit zvýšení hladiny. Navíc ve stejné době město (respektive místní část) řešilo problémy se znečištěním vody přitékající do rybníka dešťovou kanalizací. Do toho volby, nové zastupitelstvo a nadšení „všechno jednoduše vyřešit“.

Jak?- to jste se tady za poslední dva roky mohli dočíst.

nastavený přepad Návesního rybníka

Ve zkratce – označené úrovni přepadu se začalo říkat minimální hladina, krátkodobě povolené maximální hladině se začalo říkat normální a přepad se zabetonoval o 10 cm nahoru. Navíc se tak prý naředí voda v kanalizaci a zlepší výsledky odběrů (prostě super řešení, tedy pokud nemáte starý dům u rybníka se sklepem, který vám zatopí vodou kvůli sousedovi co pouští bordel do rybníka).

Názorně jsem se to pokusil nakreslit: obrázek 1 – normální stav

normální hladina rybníka a podzemních vod

Takže napustili rybník vodou z Mazánku a začalo se slavit – „je to už čtrnáct dní a sklepy neplavou.“ Proč neplavaly, vysvětluje obrázek 2: přitekla povrchová voda a nepršelo tudíž spodní voda nestačila stoupnout.

 

krátkodobě zvýšená hladina rybníka spodní vody téměř neovlivní

Pak už to byla klasika podle obrázku 3 –  vezmu čerpadlo a jdu vyčerpat sklep, na podzim napíšu rybářům jestli alespoň na zimu upustí a dočkám se až na jaře… navíc přišla „mokrá léta“a tak jednoduché řešení vzalo rychle za své.

dlouhodobě zvýšená hladina rybníka zvedá i spodní vody

Proto bych se rád zeptal těch co to způsobili – nemyslím rybáře, ti jen podali návrh, ale zastupitelů:

1) Nechali jste si vysvětlit tu hydrologickou zprávu – zejména rozdíl mezi spodní a povrchovou vodou? Byli jste seznámeni s důsledky zvýšení přepadu?

2) Jsou pro Vás dokumenty, jako ta zpráva Ekomonitoru, nějak závazné? Nebo si myslíte, že je stačí zveřejnit a udělat opak?

3) Myslíte, že by  manipulační řád rybníka měl měnit podle aktuálního počasí, nebo aktuálního složení zastupitelstva?

4) Je podle Vás normální řešit špatné výsledky dešťové kanalizace zvednutím hladiny? (Když se vzorky odebírají z potrubí a voda do “kopce” stejně neteče) – neměl by se spíš hledat a řešit zdroj znečištění?

5) Jak to vypadá s projektem a realizací splaškové kanalizace?

Na konec jedna bonusová  pro  rybáře: Kam se ztratilo rákosí, které “čistilo” vodu v rybníce (na principu kořenové čističky)?

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.