- 5. Zasedání zastupitelstva města – hala Píšťovy; prodej bytů; koupě pozemku za 10 mil.
- Otevřený dopis redakční radě Ozvěn
- Téma: Slatiňácký hydepark
Je s podivem, že máme za sebou páté zasedání zastupitelstva a třetí, které je plně v režii nového vedení, a naši pravidelní glosátoři se najednou odmlčeli. Když pominu formální chyby a někdy chyby na hraně zákona v předcházejících dvou zastupitelstvech, tak poslední mne opravdu překvapilo.
Nejen, že těsně před začátkem zasedání náhle záhadně onemocněl vedoucí úřadu (asi 20 min před jednáním vypadal zdravě) ,tak jsme byli opět svědky formálních chyb, které jsou stále omlouvány nezkušeností (jak dlouho ještě?). Take mne zaujala forma vedení celého jednání, která se nesla v duchu pokročilé demokracie: Kdo chtěl, mluvil…
K bodu jedna nebylo ani doporučení rady na čem se shodla (i když má lichý počet); a co víc, někteří zastupitelé zvolení za stranu, která je ve vedení města, se nestyděli si říci o takzvaný sponzorský příspěvek, třeba pro kulturu nebo MŠ, a tak po cca hodině a půl a tradiční přestávce (možná by stálo za to ji dát přímo do programu jednání) na konzultaci pana starosty s navrhovatelem třetího návrhu na usnesení, se konečně hlasovalo. Zajímavé bylo, že ani v tomto bodě nebyli jednotní. Však to je dobře, že každý může vyjádřit svůj názor. Chválím.
V dalším bodě opět nebyly zodpovězeny některé dotazy a možná se k tomu budeme ještě vracet. Teď mám na mysli prodej bytů. Nevíme nebo nedozvěděli jsme se, kdo má zájem opravdu aktuálně byt koupit a ani pravidla, jak se bude postupovat v případě nezájmu, a hlavně co se stane, když kupující nebude souhlasit se smlouvou, kterou mu předloží město, kterou kupující ještě neviděli.
Ale největší překvapení bylo na závěr: Rada, která do programu narychlo přidala bod koupě pozemku za víc jak 9,6 mil. Kč a doporučila ho ke koupi (stejně jako výbor pro územní plánování) najednou po diskusi změnila názor a z jednoznačné „výhodnosti“ pro město vycouvala .
Nutno říci, že finanční výbor, který již v pondělí před zastupitelstvem nedoporučoval kupovat tento pozemek a doporučil nejprve zjistit informace a vést diskusi než se předloží návrh do ZM, byl starostou ujištěn o výhodnosti a postoji rady o prosazení koupě.
Jen na závěr bych připomenul, že nové vedení zatím jen prosadilo zdražení odpadů a navýšení příspěvku pro kulturu. Podotýkám, že město má jen jedny peníze – příjem x výdej.