Téma: Jeřábkův kříž ve Svídnici

Mlynář  Josef Jeřábek,  jehož rodina držela oba svídnické mlýny od r. 1838, z toho mlýn dolní až do r. 1907,  postavil ve Svídnici kříž v polích u dolního mlýna v r. 1854  (tj. v roce kdy zcela vyhořel později obnovený  mlýn  horní),  vyobrazený na přiložených fotografiích. Dolní mlýn je od r. 1907  až do dnešních dní v držení rodiny Čmelíkových.

Kříž je na kraji Svídnice v poli asi 80 m vpravo od silnice na Lukavici před poslední stavbou. Kříž je zarostlý v malém remízku, zpola skácený, ale části jsou zachovalé.

nápis na podstavci
stav v roce 1969 před pozdějším zničením litinové části některým z traktoristů

Majitelé svídnické papírny a posléze svídnických mlýnů,  tj.  mlýna horního při papírně a mlýna dolního, postavili ve Svídnici  a nejbližším okolí tři kříže, vždy ke cti a chvále Boží. Všichni  také štědře podporovali práčovský kostel a svídnickou školu.

Jan Petr Seifert,  od r.  1727 svídnický papírník a v letech 1739-1754  majitel papírny,  učinil tak na rozcestí u Škrovádu v r. 1735.  Jan Antonín Ritschel  z Budišína, majitel papírny a horního mlýna, který jeho rodina vlastnila  po několik generací v letech 1755-1838,  postavil  v r. 1759 kříž s reliéfem sv. Jana Nepomuckého u svídnické školy.

Odkaz: Čeněk Florián „Papírna ve Svídnici u Chrudimě“ Chrudim 1940

Odkaz: Okresní archiv Chrudim: kronika obce Svídnice

Odkaz: umístění kříže na mapy.cz

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.