Promarnilo město příležitost k zateplení ZUŠ? 🗺

Jednou z milionových investičních akcí v letošním rozpočtu města je kompletní rekonstrukce fasády na ZUŠ. Dnes je při takových akcích samospráv samozřejmostí zateplení, díky kterému se sníží ekologická i finanční zátěž provozu. Zastupitelé o tom sice diskutovali, ale nakonec rozhodli obnovit fasádu bez zateplení.


Rok 2023 byl nejteplejší od začátku pravidelného měření, v první desítce není ani jeden rok z jiného než našeho století. Teplotní rekordy padají až příliš rychle. Rostoucí teplota spouští rizikové jevy od tání ledovců po šíření tropických nakažlivých nemocí do mírného pásu, vyvolává přírodní katastrofy, nejvážnějším loni patřily záplavy v Libyi, při nichž se protrhly dvě přehradní hráze a následná vlna zaplavila přístavní město Derna s mnoha tisíci oběťmi,1 1,2 miliard lidí v pohybu v následujících 20ti letech, 300 mil. lidí v existenciální chudobě v souvislostí se změnou přírody (kvůli klimatické změně nebo znečištění)2.

zdroj grafu: Greenhouse gas emissions – Wikipedia; medián ukazuje hodnotu, nad kterou produkuje polovina lidí.

Přitom koordinace aktivit na globální úrovni vázne. Na přelomu listopadu a prosince se v Dubaji konal výroční klimatický summit COP28 za účasti hlav států a jiných celebrit. Jeho hlavním výsledkem je opatrně formulovaná dohoda, že je třeba začít „opouštět fosilní paliva v energetice, a to spravedlivým, spořádaným a rovným způsobem“,1 takže shora se revoluce jen těžko dočkáme. Chceme-li se tedy našim vnoučatům a pravnoučatům “podívat” rovně do očí, my, kteří tomu (v přepočtu na osobu) přispíváme víc než většina světa, měli bychom se i my sami aspoň o něco pokusit a nečekat, až to za nás někdo vyřeší. Nejspíš nevyřeší.

Argument, že zase produkujeme méně jiných skleníkových plynů, je bohužel lichý, jak plyne např. ze spotřeby masa, jehož výroba je hlavním zdrojem dalšího skleníkového plynu – metanu. I v tom jsme bohužel nadprůměrní dokonce i v Evropě.

Zdroj grafu: Trable s milovaným steakem: Bude umělé maso chutnat stejně jako to reálné? | 100+1 zahraniční zajímavost (stoplusjednicka.cz)

Topení produkuje v ČR 1/5 celkové produkce CO2 (budovy 10%, teplárny 8%, ve výrobě elektřiny další odhadem 4%)3. Také proto se klade velký důraz na úspory ve vytápění, mezi něž patří i zateplování, protože to na mnoho dalších let sníží výrazně produkci CO2 dané budovy, ekonomicky se obvykle vrátí a hlavně bez snížení pohodlí uživatelů (čímž klimatická změna do budoucna reálně hrozí). A když už zateplovat, tak nejlépe při stavbě nebo rekonstrukci fasády.

Plyn je navíc konfliktní surovina, protože jeho prodej částečně financuje terorismus, války a utrpení a to hlavně ruský4 a iránský5678.


Na veřejnost se záměr opravy fasády ZUŠ bez zateplení s limitem 1,8 mil. Kč dostal až na prosincovém zastupitelstvu9 v rozpravě o návrhu rozpočtu na letošní rok.

Bývalý místostarosta Stanislav Šťastný (ODS) vyjádřil názor, že by se měl nejprve vypracovat projekt na energetické úspory, který by posoudil, jaké úspory by šly realizovat a za jakou cenu, jako se to udělalo u ZŠ.  Na takové projekty a úpravy se zatím ještě dají získat i dotace.10

Radní a do prázdnin 2023 také ředitel ZUŠ Petr Šotta (Vraníci) obhajoval postup města tím, že projekt je hotový už 3 roky (z doby, kdy ZUŠ on sám řediteloval). Celkové náklady se zateplením by byly vyšší než efekt a i esteticky by budova mohla utrpět. Energetickou náročnost této budovy posuzoval osobně, ročně mu vyšla úspora v tisíci korunách, návratnost by byla třeba 15 let.10 Roční náklady na vytápění jsou do 100 tis. Srovnávat s rodinným domem není na místě kvůli častému otevírání dveří. Ve škole jsou od roku 2017 nová okna, která velmi zlepšila teplotní vlastnosti, podobně strop v podkroví má sílu 1 metr.11

Vedoucí investic Václav Hoffman vyjádřil názor, že zateplení fasády by nemuselo dobře dopadnout, protože má dost členěnou fasádu10, a budova je na exponovaném místě12.

Zastupitel za Sedmu, projektant a lektor v oblasti pasivních domů, jeden čas i správce památkově chráněných objektů13 Jan Picpauer naopak podpořil myšlenku zpracování projektu na snížení energetické náročnosti budovy s tím, že se k tématu vrátí na začátku roku.10

Provozovatel místních stavebnin Jiří Urválek potvrdil, že v dnešní době lze zateplit i historizující objekt. Těch prvků, kterými se to dá docílit je
několik. Budovu ZUŠ zná, objekt je energeticky velmi nehospodárný.10

Jiný z hostů zasedání zastupitelstva podotkl, že pokud objekt velikosti RD má roční vytápění za 100.000 Kč, tak je zateplení k zamyšlení, navíc když by byla dotace se spoluúčastí cca 1,6 mil. Kč, což je srovnatelná cena s předpokládanou cenou rekonstrukce.10.

Místostarosta za Vratníky Martin Harsa navrhl odložit věc a projednat v lednu. Stanislav Šťastný souhlasil a navrhl, že by se to mohlo teď z rozpočtu vyjmout a po diskusi dorozpočtovat podle jejího výsledku v tom smyslu podal i návrh, který však podpořilo jen 7 zastupitelů, takže neprošel.10

Na lednovém zastupitelstvu však na to řeč nepřišla a počátkem únoravedení města vypsalo výběrové řízení na realizaci podle původního projektu.14 Podle Václava Hoffmana bylo třeba zadat soutěž rychle, aby se stihla zrealizovat rekonstrukce už letos o prázdninách. Nebyl důvod to odkládat, projekt byl vypracován už v roce 2021 (zadal ho tehdejší ředitel ZUŠ Petr Šotta), takže s touto koncepcí už tehdy město bylo obeznámeno, a ani nyní nemá od vedení jiné pokyny. Taky upozornil, že oněch 1,8 mil. v rozpočtu je maximální částka, vysoutěžit se může mnohem levněji12.

Projekt na město předložil ředitel ZUŠ Martin Líska, který ho však odmítl komentovat; k tomuto článku připomínku nemá15.

Městský energetik, který je mimo jiné velký propagátor zateplování starých budov, tento případ také nechce komentovat.

Radní za Sedmu Vlastimil Peřina by byl pro zateplení za předpokladu využití dotace.

V dubnových Ozvěnách vysvětluje radní za školství Petr Šotta, že jediná dotace přicházející v úvahu je IROP s minimální cenou rekonstrukce 3 miliony a město by se podílelo 50-55%, tedy 1,6 mil. Kč (v rozpočtu na tuto akci bylo vyčleněno 1,8 mil. Kč16), zatímco by se skoro žádný plyn údajně neušetřil.17

Nejmenovaný občan Slatiňan v reakci na toto zdůvodnění uvedl, že po zateplení jeho domu stavěného stejnou technologií mu klesla roční spotřeba plynu na polovinu18.

Odůvodnění Petra Šotty rozhořčilo Stanislava Šťastného, protože v jím zmíněných 3 milionech by toho bylo mnohem více: “V rámci realizace úspor by došlo nejen k zateplení obvodového pláště budovy s historizujícími prvky (podobně jako např. na SŠ zahradnická a technická Litomyšl), ale i k výměně okenních výplní za trojsklo, zateplení podlah a střechy a změnu otopného systému na tepelné čerpadlo včetně výměny otopných těles s cílem dodržet schválené regulace ze strany EU ohledně veřejných budov, které nejsou památkově chráněné. Oprava fasády bez dotace a bez tlaku na úsporu energií prosazovaná radním Šottou jsou bohužel vyhozené peníze z rozpočtu, jelikož město za pár let bude muset dodržet platnou legislativu pro veřejné budovy. Je třeba maximálně čerpat dotace dokud jsou, město v tom bohužel nedělá nic. Je také otázkou, na co pak máme na městě energetického manažera, za kterého město každý měsíc utrácí deset tisíc korun?”

Střední školy zahradnické a technické v Litomyšli
detail oken

Soutěž na opravu fasády byla vypsána koncem ledna s uzávěrkou už v půlce února19, nakonec ji vyhrála pardubická firma PF stavitelství za “pouhých” 673 tis. Kč (vč. DPH) proti rozpočtovaným 1,8mil.20.

 

 

  1. 2023 ve vědě: další rok na křivce exponenciálního růstu dobrých i špatných věcí (denikn.cz)[][]
  2. Psycholog: Zasněžování znamená, že odmítáme změny klimatu | iROZHLAS – spolehlivé zprávy 2:45[]
  3. Emise skleníkových plynů v ČR podle sektorů (faktaoklimatu.cz)[]
  4. Maďarsko prodělalo nákupem plynu z Ruska obrovské peníze, spočítal deník – iDNES.cz[]
  5. Írán pomáhá Húsíům útočit na lodě, v Rudém moři má špionážní plavidlo – iDNES.cz[]
  6. Další svár na Blízkém východě. Proč na sebe Pákistán s Íránem útočí raketami – Aktuálně.cz (aktualne.cz)[]
  7. Írán podporuje Palestince, ale do války se mu nechce – Novinky[]
  8. Největší producenti zemního plynu – Finlord[]
  9. 11. Zasedání městského zastupitelstva – deficitní rozpočet 2024, koupě hektaru za Bonetem, zvýšení odměn zastupitelům – slatinak.cz[]
  10. zápis z prosincového zastupitelstva – zm_1123_zapis.pdf (slatinany.cz)[][][][][][][]
  11. telefonicky PŠ 14/2/2024[]
  12. osobně VH 13.2.2024[][]
  13. Ing. Jan Picpauer – Sedma Slatiňany (sedmaslatinany.cz)[]
  14. Hlídač veřejných zakázek – Hlídač státu. (hlidacstatu.cz)[]
  15. 19/4/2024 ML tel.[]
  16. Rozpis rozpočtu města Slatiňany rozepsaný na položky – VÝDAJE na rok 2024 – NÁVRH[]
  17. Ozvěny Slatiňan – DUBEN 2024 – slatinak.cz[]
  18. MK  ústně 6/4/2024[]
  19. Oprava fasády ZUŠ Slatiňany, Veřejné zakázky a profily zadavatelů (vhodne-uverejneni.cz)[]
  20. rm_03724_2.pdf (slatinany.cz)[]
Městská zařízení Školy Sucho Událost Válka
Školská, Slatiňan Mapa

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.