Mladá fronta DNES; Datum vydání: 22.6.1999; Východní Čechy
Názory lidí na stavbu se liší, starosta soudí, že ji nejlépe posoudí až příští generace
Třemošnice – Obyvatele většiny měst by zřejmě ani ve snu nenapadlo, aby zvědavě procházeli svým náměstím, prohlíželi si dlažbu či kašnu a vzrušeně debatovali o architektuře jednotlivých domů a sortimentu zboží v obchodech. Lidé z třítisícové Třemošnice na Chrudimsku tím ale už delší čas žijí. Jejich náměstí totiž stojí sotva pár týdnů.
Dříve Třemošnice neměla vlastní tvář, teprve teď se z ní stává opravdové město,” pochvaluje si důchodkyně při sledování práce tří dělníků dokončujících poslední stupínek schodiště k několika zánovním obchodům. Názory obyvatel města na náměstí se liší. Někteří si komplex budov s radnicí, státními úřady, poštou, spořitelnou, obřadní síní a více než desítkou obchodů pochvalují, jiní mu nemohou přijít na jméno. “Kdybychom ty peníze využili radši na něco rozumnějšího. Co budeme v tak malém městě dělat s takovým náměstím? Je to velikášské,” soudí šestačtyřicetiletá žena, která vychází z nově otevřeného řeznictví.
“S náměstím jsem spokojen a pokud vím, tak většina obyvatel a návštěvníků města také. Jestli se nám to opravdu povedlo, posoudí objektivně až příští generace,” soudí starosta Třemošnice František Novotný. Třemošnice sice před pěti lety získala statut města, byl jí přiznán i nový znak, ale střed města donedávna připomínal nepovedenou náves s polorozpadlým rodinným domem, parkovištěm, velkou travnatou plochou a trafikou. “Přímo se nabízelo, abychom tam centrum města vybudovali. O umístění ani vzhledu se nevedly v podstatě žádné spory. Hlavní byla otázka, zda stavět, nebo ne.
Někteří lidé se domnívali, že to je příliš nákladné a bylo by rozumnější postavit něco jiného,” řekl starosta. Kritici stavby centra obraceli oči v sloup zejména tehdy, když slyšeli, že projekt spolyká sedmdesát milionů korun. “Plánované náklady jsme nepřekročili. Část budou platit soukromé firmy, které v objektech získaly své prostory. Více než polovinu uhradí město,” sdělil Novotný a dodal, že radnice si kvůli stavbě musela vzít pětadvacetimilionový úvěr.
Podíl splátek dluhu na celkové výši rozpočtu Třemošnice dosáhne osmnácti procent. Někteří kritici stavby náměstí prorokují, že nové obchody se tam neuchytí. “Nedokážu si představit, že by se všechny uživily. V Třemošnici jsou dva nepříliš prosperující podniky, je recese a lidé nemají peníze,” soudí podnikatelka Lenka Barešová. Lidé se pozastavují i nad tím, že například textilní zboží si budou moci koupit ve čtyřech nových obchodech. “Nikoho jsme nenutili, aby šel podnikat do centra. Je možné, že sortiment zboží bude za půl roku zcela jiný. Když ale budou obchodníci nabízet zboží, které tu chybí, uspějí,” soudí starosta. Jeho zástupce Jaroslav Pavlík připomíná, že v Třemošnici až dosud vhodné prodejní prostory chyběly. “I proto jsme nové náměstí stavěli,” řekl Pavlík.
Řadu návštěvníků města spíš než diskuse o tom, zda se mělo náměstí postavit, či ne, zajímá, proč tam až dosud chybělo. Odpověď je jednoduchá. Ještě před třiceti lety byla Třemošnice vesnicí, která měla něco málo přes jeden a půl tisíce obyvatel. Pak ale do vsi přišel strojní průmysl. “Bylo třeba postavit pro zaměstnance podniku byty. Později se ukázalo, že chybí škola, kulturní dům a podobné věci. Když se to napravilo, bylo třeba vybudovat prodejní prostory a centrum. Stále se tu něco muselo dohánět,” řekl Novotný.
dp.