Odpalování ohňostrojů, petard a dělobuchů je rozšířeným způsobem oslavy konce roku. Avšak některé lidi a ještě víc domácí i divoká zvířata tyto hlučné oslavy děsí. Tento rozpor se řeší po celém světě už desítky let. Ale s rostoucí životní úrovní a tedy dostupností pyrotechniky, ale také lepší možnosti “obyčejného člověka” se díky svobodné společnosti ozvat, se to zdánlivě zhoršuje.
Podle ochranářů škodí pyrotechnika i zvířatům, a to domácím i volně žijícím v přírodě. Nejkritičtější je kvůli mláďatům období od jara do začátku podzimu. Zvířata se leknou v důsledku výbuchů, vystartují slepě, rozprchnou se do všech stran, i když pomalu nevidí na cestu. Pokud ve tmě narazí na nějaké lávky, mosty, troleje, ale i větve stromů, tak dochází k fatálním úrazům. Když mají velké štěstí, tak se zvířata dostávají do našich záchranných stanic. Zkušenosti s poraněními zvířaty v důsledku ohňostrojů mají třeba v Záchranné stanici Pasíčka u Skutče. „Labutě, které se vznesly vyplašeně, začaly přistávat na silnici I/35 za Vysokým Mýtem. Bylo to 7 kusů, které měly i zhmožděniny a nebyly na tom úplně nejlépe. Volavka popelavá třeba trefila přímo dům.1
Naštěstí není představitelné, aby jedna nebo druhá strana prosadila zcela svůj pohled. Ale jistě by šlo napětí zmírnit, kdyby se podařilo vhodnou společenskou debatou domluvit, že by aspoň někteří z nás místo vlastního často amatérského miniohňostroje přispěli na jeden – předem naplánovaný, dobře připravený a viditelný – ohňostroj. Třeba takový, jaký se konal na konci roku 2019 z věže kostela.
Samozřejmě nečekám, že by se zapojili všichni “bouchači”, ale i kdyby nás byla polovina, tak by to bylo jistě znát a sváteční noci by mohly být klidnější a třeba by ještě vznikl důvod se jít po vydatné večeři projít a popřát sousedům dobrý rok. Pokud na to máte názor, sdělte ho třeba svému zastupiteli.
Např. pardubická radnice by ráda, aby na území města nebyly další ohňostroje.1
- Pardubice budou mít zase na slavnostech ohňostroj. Vrací ho po kritice laserové show | Pardubice (rozhlas.cz)[↩][↩]