Řešení seřazena od nejhoršího s ohledem na ekologický dopad, hlavně z pohledu produkce skleníkových plynů:
- umělý vánoční stromek (produkce, doprava (z Číny) a likvidace) – uhlíková stopa je 2,5-10x větší než u přírodního stromku1, s tím rozdílem, že fosilní CO2 pro výrobu a dopravu plastu je v atmosféře přidáno, zatímco CO2 z růstu živého stromu z ní bylo “vypůjčeno” před pár lety.
- přírodní vánoční (doprava, pěstování, hnojiva) po použití:
- hnijící na skládce -> kromě veškerého CO2, který pohltil během svého života, umožní vyprodukovat další skleníkové plyny mikroorganismům, které ho rozkládají.1
- zmulčovaný -> CO2 vrací delší dobu, než na skládce a mikroorganismů je méně než na skládce1
- spálený -> ihned vrátí do atmosféry veškerý CO2, který spotřeboval během růstu1
- pronajmutý -> stromek v květináči se pronajímá třeba 10 let a pak jde natrvalo do země (když to přežije)1– u nás poskytuje např. pujcovna-stromku.cz – přírodu zatěžuje jeho každoroční přeprava
- vlastní stromek ve velkém květináči – dá se používat 2-5 let, přes léto je venku na stinném místě
- stromky z prořezů – při pěstování lesa se semenáčky vysazují hustěji, než budou dospělé stromy, proto se později vyřezávají slabší kusy a vyhazují, vánoce-nevánoce.
- Žádný stromek – není nutné, abychom minimalizovali vliv na přírodu, ta stejně za pár miliard let zanikne a vesmír to ani nepozná…ale můžeme se snažit zdroji neplýtvat a přírodu zbytečně neničit, aby z ní mohli mít užitek i generace po nás.