O stavbě hory aneb proč jeden týden nestačí

Vždycky když jedu přes Nasavrky na Trhovou Kamenici, zpomalím a fascinovaně se dívám na tu obrovskou horu, která stále roste. Část je již porostlá travou a bude-li ještě někdy sníh, dá se proměnit na menší sjezdovku. Ale při tom pohledu je mi vždy úzko. Samozřejmě, i já mám na růstu té hory svůj podíl.

 

skládka Nasavrky od silnice

A ještě tísnivěji mi je, když projíždím Srním u Hlinska, kde je podobná hora, a navíc okolní stromy jsou vyzdobeny spoustou igelitových pytlíků rozfoukaných větrem, což vynikne zejména v zimě.

skládka Srní z té hezčí strany (od Srní)

Ano, mluvím o horách odpadků z našich domácností. Chtěl bych umět neprodukovat odpad, ale bohužel to nejde. Již jsem o tom jednou psal, článek se jmenoval „(nejen) O pytlících“, tak se již nechci opakovat, budu tedy stručnější.

Dneska ať si koupíte, co koupíte, vždy je to pečlivě zabaleno, často ve více vrstvách, často v klamavě a nadbytečně velkých obalech, a někdy má člověk dost práce se k vlastnímu výrobku vůbec dostat. Typickou ukázkou „nadobalismu“ jsou pytlíkové čaje. Koupíte si krabičku z tvrdého papíru, ta je obalena celofánem a uvnitř je dvacet pytlíků, přičemž je každý zvlášť ještě znovu zabalen. U některého zboží můžete říci, že ho nechcete balit, třeba u knížek nebo ponožek, ale často nemáte na vybranou a musíte si koupit zboží i s obalem, který samozřejmě hned vyhodíte. No a pak z něj tvoříme ty hory.

čáslavská skládka ze silnice od Močovic

Nemohu se ale zbavit dojmu, že ten, kdo opravdu chce, může toho odpadu vyprodukovat méně, než ten, komu je to jedno. A že ten, kdo opravdu chce, může ten svůj odpad důkladně roztřídit, takže mu bohatě stačí jedna popelnice na dva týdny.

Radnice se ale rozhodla vyhovět nářku části občanů a na čtvrt roku obnovit týdenní vyvážení popelnic. Usoudila totiž, že vyšší cena za odvoz odpadu se jí vyplatí, protože část občanů bude spokojena. Pamatuji si ty argumenty zastánců týdenního odvozu – tvorba černých skládek, přemnožení potkanů, nesnesitelný zápach, hromady pytlů s odpadky vedle popelnic. V této souvislosti mne napadá několik otázek:

  • Co z těch obav se vyplnilo, v čem se zhoršil stav při dvoutýdenním intervalu oproti týdennímu?
  • Jsou domácnosti (i nadprůměrně početné), kterým dva týdny stačí a jsou domácnosti, kterým nestačí. Která z těchto skupin dělá něco špatně? A co?
  • Kromě popelnic máme k dispozici kontejnery na plasty, sklo, papír, vybité baterie …, máme sběrný dvůr, kompostéry a kompostárnu. Co ještě potřebujeme, abychom méně plnili popelnice?

Odpovězte si, milí spoluobčané, sami. Možná mně vynadáte do debilů a řekněte, že jsem asi spadl z višně na hlavu, ale buďte při tom aspoň konkrétní a řekněte, v čem se podle vás mýlím.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.