Takto aspoň vyznívá podle spolku “PRO EURO V SRDCI EVROPY, Z.S.” prezentace ČNB ke své poslední zprávě o připravenosti ČR pro přijetí Eura. Zpráva slouží pouze jako podklad pro vládu ČR, která jediná je kompetentní k rozhodnutí o vstupu nebo ne. Nicméně ve zprávě je mnoho zajímavých informací a grafů k dané tématice.
Spolek upozorňuje, že ačkoliv celkové vyznění analýzy je příznivé k přijetí eura, mediální prezentace analýzy je však přesně opačná. Tisková zpráva a infografika, kterou ČNB vydala, vybírá ze 40 faktorů pouze 11 a vyznění analýzy otáčí. Zatímco z negativních faktorů se do prezentace médiím dostaly téměř všechny, z 19 pozitivních faktorů zbyly pouhé 4.
Níže uvádím odkazy na 3 články renomovaných médií, které jsou však velmi podobné, ač zdrojová zpráva opravu takto jednoznačná není.
- o denikn: čeho se lidé bojí nejvíce v případě přijetí Eura?
- o denikn: Je výhodné přijmout Euro? Deset zásadních otázek kolem společné evropské měny.
- o Naše výmluvy proti Euru
Událost
Odkaz: euro.cz (od Mafra)
Odkaz: komentář ke zprávě na twitteru Pro euro
Odkaz: E15.cz
Odkaz: aktualne.cz
Odkaz: zpráva CNB včetně grafů
https://forbes.cz/best-in-inflace-proc-je-u-nas-dvojnasobne-vyssi-nez-ve-zbytku-unie/
Je to tím, že máme korunu? Právě naopak. Pokud bychom měli euro, inflace by byla naopak vyšší než teď, protože ČNB by nemohla používat svou měnovou politiku ke krocení inflace. Krátkodobě nám tedy koruna v tomto ohledu celkově pomáhá na „hašení problémů“, i když v době válečného konfliktu jsou extrémní tlaky na její oslabení působící proti snahám ČNB.
Toto jsou hlavní důvody českého inflačního unikátu:
• výrazně rostoucí náklady na bydlení, vyšší než v EU
• druhý nejvyšší růst cen oděvů a obuvi
• rostoucí náklady na dopravu
• nákup elektřiny za ceny stanovené na německé burze (s přirážkou pro Českou republiku)
• jiné využívání nastavené fixace cen energií
• jiné spotřebitelské chování (nižší tvorba úspor)
• dlouhodobý tlak na růst mezd neodpovídající růstu efektivity práce
• plošná covidová podpora nenavázaná na výši generovaného zisku
• rozpočtová politika předchozí vlády
Je čas to korunové slzavé údolí opustit a přijmout euro! komentoval bývalý ministr životního prostředí za ODS a dnes úspěšný podnikatel Pavel Drobil zprávu, že navzdory usilovné snaze České národní banky a jejímu rekordnímu zvyšování úroků vylétla zdejší lednová inflace na 9,9 procenta, zatímco v eurozóně úrokové sazby nezvedli a inflace je tam mnohem nižší
Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera • RESPEKT