Romantické podvody (Romance scam) představují vážnou hrozbu a jejich počet stále roste. Je nezbytné být obezřetný při online seznamování a věnovat pozornost varovným signálům. Důležitá je prevence a informovanost o tomto typu podvodu.1
Hlavní témata:
- Romance scam: Pachatelé vytváří falešné profily na seznamovacích platformách a sociálních sítích s cílem navázat romantický vztah s obětí a následně z ní vylákat peníze.
- Oběti: Často se jedná o osoby čerstvě opuštěné, bohaté, starší osoby se špatnou znalostí internetového prostředí, ale i muži.
- Metody: Podvodníci se vydávají za vojáky, lékaře ze zahraničí, pracovníky na ropných plošinách, celebrity a nově i využívají umělou inteligenci k vytváření realistických profilů a manipulaci s obětí.
- Dopady: Oběti přicházejí o statisícové částky a často se ocitají v dluzích a psychických problémech.
- Prevence: Článek uvádí varovné signály, na které si dát pozor, a zdůrazňuje důležitost obezřetnosti a kritického myšlení při online seznamování.
- Boj proti podvodům: Banky a experti na kybernetickou bezpečnost vyvíjejí systémy pro odhalování podezřelých plateb a využívají umělou inteligenci k identifikaci vzorců v online konverzacích typických pro romantické podvody.
Klíčové informace a fakta:
- “V současnosti převládá hlavně příběh vojáka/lékaře z Jemenu, který má zablokovaný účet a potřebuje poslat výplatu,” uvádí bezpečnostní expert Marek Macháček z Komerční banky.
- E-šmejdi zneužívají důvěřivé oběti k praní špinavých peněz a legalizaci výnosů z trestné činnosti. “Nejsou výjimky, kdy jedna žena přijímá finance od dalších až deseti a následně dle pokynů svého milého je vybírá z bankomatu a dále jde k bitcoinomatu a na domnělý „účet pro výplatu“ tam podvodníkovi do kryptoměn vše vloží,” popisuje expert Macháček.
- “Na romantických podvodech je nejzrádnější, že se zpočátku jeví relativně nevinně. Útočníci nejprve navážou se svou obětí virtuální vztah a až po několika týdnech rozehrají manipulativní hru s cílem vylákat z oběti peníze,” vysvětluje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet.
- Umělá inteligence je zneužívána k vyhledávání obětí, překladům a manipulaci, ale zároveň slouží jako nástroj pro odhalování podvodů. “Analytické nástroje na ní založené dokáží odhalit vzorce v online konverzacích a vydat varování například v případě opakovaných dotazů na osobní údaje nebo žádosti o zaslání peněz,” dodává Šťáhlavský.
- Existují specializované skupiny na sociálních sítích, které aktivně bojují proti romantickým podvodům a shromažďují informace o pachatelích.
Vygenerováno pomocí AI Notebooklm z článku Iluze lásky na síti. Romantičtí e-šmejdi kradou peníze a srdce ženám i mužům – Chrudimský deník.