Svět instaluje obnovitelné zdroje, Česko zaostává za Polskem i USA

Před 30ti lety bylo česko “tygr východní Evropy”1. Tygr však, jak se zdá, před 20ti lety onemocněl a před 10ti chcípl. V průmyslu a infrastruktuře nás předhání i země jako Polsko1, a jak ukazuje graf níže, tak i v obnovitelné energetice… Ach jo.

Vývoj podílu obnovitelných zdrojů na energetice ve světě a v ČR

Přitom celkové náklady na MWh LCOE (Sdružená cena energie je veličina umožňující srovnat ekonomickou výhodnost různých zdrojů energie. Počítá se jako podíl veškerých nákladů spojených se stavbou, provozem a likvidací elektrárny (včetně případného nákupu paliva) a množství energie, které elektrárna vyrobí za dobu své životnosti.)) u obnovitelných zdrojů jsou srovnatelné i s jadernou energií a klesají a to i při započtení výdajů na vyrovnání nevyrovnaných dodávek (baterie, přečerpávací a plynové elektrárny).23 Přitom jaderné elektrárny jsou sice ekonomicky podobné, ale strategicky zranitelnější (viz Ukrajina dnes, Francie v době plynové krize v roce 2021 měly 50% jaderných elektráren mimo provoz) a dále jejich výstavba trvá 10x déle, než jiných zdrojů, nemluvě o závislosti na výrobcích paliva.

Web specializující se na data o obnovitelných zdrojích z celého světa je např. zde Home | Ember.

Častý argument je, že nechceme být ti, kdo s tím začínají, že ostatní velcí znečišťovatelé nízké emise neřeší. Není to pravda, Čína se hlásí k nízkouhlíkové ekonomice i v roce 2025.45

  1. Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy v rozhovoru Tři úhly trojúhelníku, Universum ČKA  3/2024[][]
  2. Cost of electricity by source – Wikipedia[]
  3. Ceny obnovitelných zdrojů klesají, náklady na výrobu elektřiny ale nadále porostou[]
  4. Napíchne Trump Si Ťin-pchinga u Husí brány na rožeň? Co čeká Čínu v roce 2025 (a nás s ní) — Deník N čas 7:00[]
  5. Novoroční projev čínského prezidenta Xi Jinpinga (Si Ťin-pching) pro 2025[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.