AnotaceZachováváme a doplňujeme historickou stopu mlýna.
· Vracíme orientaci budovy podél obnoveného náhonu.
· Pohledově otevíráme dvůr i sál do nábřeží.
· Nově propojujeme dvůr s jižním předprostorem.
· Východní křídlo nahrazujeme menším solitérem infocentra v ose parku Podskála.
· Mlýnice je zachována ve své autentické podobě.
· Nejhodnotnější prostory ve vyšších patrech slouží knihovně a klubovnám.
· Nový sál přímo navazuje na mlýnici.
· Tvary a materiál budov odkazují na průmyslovou architekturu.
Celkové řešení + zapojení do navazujících prostorů
1. Zachováváme a doplňujeme historickou stopu mlýna. Mlýn tvoří jeden celek s více budovami kolem dvora. Jde o tradiční způsob zástavby. Hlavní budovu orientujeme přirozeně podél náhonu. Převýšené východní křídlo nahrazujeme menší hmotou v místě bývalého obytného traktu.
2. Pohledově otevíráme dvůr do nábřeží. Sál i dvůr profitují z pohledu do parku přes nízkou hraniční zídku. Budovy centra tvoří klidný celek a v dálkových pohledech se uplatňují spíše ve střešní krajině. Nekonkurují tak zámku.
3. Propojujeme dvůr s jižním předprostorem mlýna. Solitérní objekt infocentra umísťujeme do těžiště této části parku i do pohledové osy cesty Podskála. Stávající parkové řešení u předpolí mostu a na nábřeží řeky není třeba zásadně měnit.
Dispoziční a provozní řešení
1. Mlýnice je provozně rozdělena po patrech. Nejhodnotnější a nejsvětlejší prostory v horních patrech mlýnice jsou využity pro knihovnu a klubovny. V suterénu mlýnice je umístěno zázemí: toalety, šatny účinkujících a sklad. Schodišťové jádro umožňuje oddělený samostatný přístup do všech provozů.
2. Sál navazuje na severu na mlýnici v celé její šířce. Prostor o vnitřních rozměrech 18,5 x 15,7 x 6,5 (8,5) má kapacitu 150 sedících osob. Sál je propojen s prostorem v přízemí mlýnice, sloužícím podle potřeby jako foyer, šatny nebo jako malý sál. Foyer je možné oddělit skládacími akustickými příčkami. Stávající suterén pod sálem slouží jako technické a údržbářské prostory.
3. Nadzemní část východního křídla slouží jako infocentrum, přístupné z parku a ze dvora pro širokou veřejnost. Infocentrum umožňuje výhledově i prodej nápojů, zmrzliny apod. Infocentrum je v suterénu propojeno s mlýnicí.
4. Obnovujeme náhon pod objektem i v zahradě. V prostoru zakrytého náhonu pod sálem lze uvažovat o instalaci malé vodní elektrárny.
5. Dvůr je koncipován jako víceúčelový dlážděný prostor. Mimo konání velkých akcí (koncerty, plesy, jarmarky) je zde 13 parkovacích stání. Další 4 stání se nachází ve Vrchlického ulici. 5 stání pro zdravotní středisko je umístěno na severní straně nábřeží.
6. Objekt bývalé trafostanice je využit pro krátkodobé bydlení.
Architektonické a materiálové řešení
1. Výraz mlýnice je zachován ve své autentické podobě. Dřevěná vnitřní konstrukce je sanována a očištěna.
2. Tvarosloví nových objektů odkazuje k industriální architektuře mlýnů.
3. Pro sjednocení areálu jsou použity jednotné materiály:
· stěny mlýnice a trafostanice = omítka
· stěny nových objektů = pohledový beton
· střešní krytina = předzvětralý šedý titanzinkový plech
· výplně otvorů = ocelové rámy
· dlažba = žulová kostka, žulová kostka se zatravněnými mezerami